Woda z obu zdrojów (odwiertów) w pijalni uzdrowiskowej wypływa z osadów powstałych w erze mezozoicznej, przed co najmniej 160 i 90 mln lat. Na ziemi królowały wówczas dinozaury. Zdroje Uzdrowiska Gołdap t o najgłębsze i jedyne ujęcia wody z tak odległych czasów na Mazurach.tnicze.
Sposób prowadzenia kuracji: dziennie 0,5-0,75 l wody o temperaturze pokojowej w 2-3 dawkach po 0,25 l- wypijać powoli przed lub w czasie posiłku.
Woda ta dostępna jest w pijalni uzdrowiskowej, wykorzystywana też będzie do tworzenia leczniczego aerozolu wykorzystywanego podczas inhalacji w tężniach w Uzdrowisku Gołdap.
Naturalna woda mineralna z odwiertu GZ-2 o głębokości 426m pochodzi także z ery mezozoicznej. Dokładnie z cenomanu w górnej kredzie. Cenoman to najstarszy wiek późnej kredy (najniższe piętro górnej kredy). Trwał około 6 mln lat, w okresie 99,6 do 93,5 mln lat temu.
Woda mineralna posiada znaczną zawartość sodu, chlorków, fluorków, występują też jodki. Woda ta została oceniona jako przydatna do udostępniania w opakowaniach jednostkowych (może w przyszłości znajdzie się inwestor zainteresowany produkcją tej uzdrowiskowej wody mineralnej). Zalecana jest dla osób dorosłych, aktywnych fizycznie, nie należy jej podawać systematycznie dzieciom poniżej 7 roku życia.
Woda ta zawiera w 1dm3 1200,45mg rozpuszczonych składników mineralnych. Występują w niej kationy: sodowy, potasowy, litowy, wapniowy,, magnezowy, żelazawy, oraz aniony: fluorkowy, chlorkowy, bromkowy, jodkowy, siarczanowy, wodorowęglanowy. Woda pobrana wprost z odwiertu nadaje się do spożycia w stanie naturalnym, bez uzdatniania ponieważ nie zawiera ona składników szkodliwych dla zdrowia ani zanieczyszczeń chemicznych czy mikrobiologicznych.
Dane dotyczące analiz składu i właściwości wód przekazuję na podstawie ocen Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Jarosław Słoma