Wiosenna edycja dancon march

1.1713a5 kwietnia 2014 roku około 1100 żołnierzy z różnych kontyngentów pełniących misję w Kosowie wzięło udział w wiosennej edycji marszobiegu „Dancon March”.

Tym razem duńscy żołnierze zorganizowali marszobieg na dwóch trasach, które liczyły 25 i 50 kilometrów, a przebiegały w zróżnicowanym terenie w okolicach bazy Novo Selo.

Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowało ponad 57 żołnierzy. Z kompanii manewrowej, stacjonującej obecne w bazie Nothing Hill, w marszobiegu wystartowało 31 żołnierzy z czego trzech na dystansie 50 kilometrów. Stacjonująca
w Camp Bondsteel pozostała część kontyngentu reprezentowana była przez grupę 26 żołnierzy, z których również trzech wystartowało na dystansie 50 kilometrów.

W sobotni poranek o godz. 6.00 z baz Camp Bondsteel i Camp Nothing Hill wyruszyły pojazdy z uczestnikami marszu. Przed godziną 8.00 uczestnicy dotarli
do Camp Novo Selo gdzie po zarejestrowaniu i zważeniu plecaków, których masa zgodnie z wymogami nie mogła być mniejsza niż 10 kg, wyruszyli w trasę.

Reprezentacja polskiego kontyngentu poradziła sobie doskonale na trudnej trasie, która wiodła w dużej mierze przez teren górzysty.

Na dystansie 25 kilometrów pierwsze miejsce zajął policjant z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji EULEX z czasem 1h i 52 min. Najlepszym wśród żołnierzy XXIX zmiany PKW okazał się chor. Maciej SZCZEPANOWSKI z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego, który zajął trzecie miejsce uzyskując czas
2h i 5 min. Czwarte i piąte miejsce odpowiednio zajęli: st. kpr. Artur KWAPISZ
i kpt. Arkadiusz JANAKOWSKI. Natomiast na dystansie 50 kilometrów najlepszymi wśród polaków okazali się ex aequo st. szer. Sebastian ZIELONKA i sz. szer. Fabian ZIELONY uzyskując czas 7h i 6 min.

Rywalizacja była zacięta. Każdy chciał być pierwszy ale tak naprawdę ten kto pokonał trasę – był zwycięzcą.Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz certyfikat ukończenia marszobiegu.

Dancon March odbywa się cyklicznie od 1977 roku. Organizowany jest przez Duńskie Siły Zbrojne wszędzie tam, gdzie duńscy żołnierze pełnią misję.
W tegorocznej wiosennej edycji udział wzięli żołnierze z takich krajów jak: Chorwacja, Dania, Francja, Maroko, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy.

Tekst: kpt. Dariusz DRĄCZKOWSKI

Zdjęcia: st. chor. Krzysztof TABOR, chor. Maciej SZCZEPANOWSKI, chor. Jakub ŻYNDA,
chor. mar. Marcin WOŹNICZKO

Partnerzy
userad60

userad60

userad60

userad61

userad61

userad62
userad77
userad78