Taniej za śmieci

Gospodarstwa domowe, w których mieszka 5 lub więcej osób zapłacą od lipca mniej za odbiór śmieci komunalnych niż pierwotnie planowano. Maksymalnie będzie to 49zł za śmieci segregowane lub 54 za niesegregowane. Taką decyzję podjęła rada miejska w Gołdapi.

28 grudnia 2012 roku rada miejska ustaliła wysokość opłaty za odbiór śmieci komunalnych, jaką ponosić będą mieszkańcy gminy od 1 lipca 2013. Za śmieci segregowane ma to być 12zł od osoby, za niesegregowane 13zł od osoby. W przypadku gospodarstw domowych, gdzie mieszka wiele dzieci, opłaty byłyby bardzo wysokie. Radni Mariusz Kowalczuk i Piotr Kuśtowski wyszli z inicjatywą, by wprowadzić ulgę dla rodzin wielodzietnych. Niestety, okazało się to niemożliwe w takiej formie. Nie można bowiem wyłączać z „podatku śmieciowego” określonych grup społecznych jak dzieci czy emeryci. Prawo dopuszcza jednak wprowadzenie maksymalnych opłat od gospodarstwa domowego. Mając do wyboru brak ulgi lub wprowadzenie maksymalnej opłaty radni wybrali te drugie rozwiązanie.

W przypadku zamieszkiwania nieruchomości lokalowej, budynku jednorodzinnego wolnostojącego lub jednorodzinnego w zabudowie szeregowej przez więcej niż 4 osoby, opłata od lipca 2013 za wszystkich mieszkańców wyniesie:
– 49zł w przypadku śmieci segregowanych
– 54zł w przypadku śmieci niesegregowanych.

Taką decyzję podjęła rada miejska na majowym posiedzeniu. Na sesji urzędnicy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie radnego Mariusza Kowalczuka, czy osoby, które złożyły już deklaracje, a obejmie je nowelizacja uchwały, będą musiały złożyć korektę deklarację śmieciowej czy też automatycznie zmiany wprowadzi Urząd Miejski.

Partnerzy
userad60

userad60

userad60

userad61

userad61

userad62
userad77
userad78